WIELKIE JOŁ STUDIO / DOM RAPU / #NWJ / WYTWÓRNIA
Login:
Hasło:
Zapamiętaj
Zapomniałeś hasła?
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Informacje o Wytwórni Wielkie Joł


Wytwórnia Wielkie Joł powstała formalnie we wrześniu 2002 roku, ale jej nieoficjalne początki sięgają kilka lat wstecz. Nazwa Wielkie Joł od samego początku jest bezpośrednio związana z twórczością jednego z najpopularniejszych artystów Hip-Hopowych w Polsce, członka legendarnego zespołu Warszafski Deszcz - Tede. To właśnie on na swojej płycie S.P.O.R.T. (wydanej jeszcze nakładem RRX) użył pierwszy raz określenia Wielkie Joł i od tamtego czasu jest z nim utożsamiany.

W 2002 roku Tede oraz działacz Hip-Hopowy Dj Ostasz połączyli swoje siły i stworzyli wytwórnię muzyczną funkcjonującą pod zakorzenioną już wtedy nazwą Wielkie Joł. Odbiło się to dużym echem zarówno wśród fanów Hip-Hopu, jak i w całej branży muzycznej. Powstała nowa marka i nowa jakość na polskim rynku wydawniczym. Na początku wokół wytwórni Wielkie Joł skupili się artyści stanowiący niejako jej naturalną bazę - Tede i Numer Raz. Niedługo później pod skrzydła Tede i Ostasza trafił jeszcze nikomu nieznany zespół Sistars.

Czas mijał, a Tede, który jest bardzo aktywnym artystą nagrywał kolejne utwory. Zaowocowało to w 2003 roku wydaniem drugiej już solowej płyty, a jednocześnie pierwszego albumu wydanego przez Wielkie Joł - 3H - Hajs, Hajs, Hajs. Gościnnie na tej płycie pojawił się zespół Sistars. To właśnie dzięki utworowi Zeszyt Rymów Natalia i Paulina Przybysz pokazały się szerszej publiczności Hip-Hopowej i zostały przez nią bardzo entuzjastycznie przyjęte.

Kolejną płytą, jaka pojawiła się nakładem Wielkie Joł był właśnie album Sistars zatytułowany Siła Sióstr. Materiał na ten krążek powstał w Studio Wielkie Joł pod czujnym okiem Tede i Ostasza. To oni w dużej mierze przyczynili się do nadania temu albumowi tak Hip-Hopowego brzmienia. Gdy w marcu 2003 roku płyta pojawiła się w sklepach coś drgnęło. Nagle okazało się, że można robić w Polsce dobre R'n'B na zagranicznym poziomie. I co najważniejsze okazało się, że taka muzyka znalazła rzesze zwolenników.

Kolejnym krążkiem, który pojawił się nakładem Wielkie Joł była solowa płyta jednego z współtwórców formacji Warszafski Deszcz - Numera Raz. Album "Muzyka, bloki, skręty" stworzony wspólnie z DJ-em Zero to spokojny i dojrzały materiał prezentujący świat widziany oczami jednego z najbardziej wyluzowanych rodzimych raperów. Numer Raz udowodnił, że dobry rap może być lekki i przyjemny.

W roku 2004 oprócz solowego debiutu Numera, pojawia się w sklepach kolejna płyta Tede zatytułowana Notes. Ten trzeci solowy album pokazuje jak Tede ewoluuje i w jaką stronę idzie jego rap. Dojrzalsze teksty traktujące zarówno o zabawie jak i problemach życiowych spotykają się z przeróżnym odbiorem. Od zachwytu po krytykę. Tede nie zważając na opinie dalej robi swoje i pojawia się gościnnie na płycie trójmiejskiej Analogii.

RDW, Benio oraz Kaszalot - razem jako formacja Analogia stworzyli ciekawy album. Twardy i niepozbawiony charakteru rap Analogii pokazał, że nie tylko warszawska scena ma coś do powiedzenia. Na płycie znalazły się zarówno utwory lekkie, jak i te o cięższej tematyce. Chłopakom udało się namówić cały skład Warszafskiego Deszczu do udziału w jednym z kawałków. Płyta "Esensja Czysta" wydana w 2004 roku pokazała, że Wielkie Joł potrafi wprowadzić na rynek zupełnie nieznany zespół.

Kolejnym albumem, jaki pojawił się nakładem Wielkie Joł była płyta DonGURALesko zatytułowana Drewnianej Małpy Rock. Wydana w 2005 roku płyta była jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w kraju. Rewelacyjne teksty i styl poznańskiego rapera oraz perfekcyjnie dobrani producenci zapewnili tej płycie powodzenie. Gościnny udział niemieckiej gwiazdy Sido był kolejnym atutem tego albumu.

Również w 2005 roku do sklepów trafiła kompilacja będąca ścieżką dźwiękową Hip-Hopowego projektu teatralnego "12 Ławek". Płyta pod tym samym tytułem to zbiór przeróżnych artystów. Zarówno tych związanych z Wielkie Joł jak również tylko zaproszonych do współpracy przy tym niecodziennym projekcie. Po dokonaniu selekcji i doboru artystów ruszyły sesje nagraniowe w studio Wielkie Joł. Materiał musiał być gotowy bardzo szybko, więc zakradło się do niego kilka błędów. Jednakże efekt końcowy, szczególnie na deskach Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni robił naprawdę piorunujące wrażenie.

Wydany w 2005 roku album Wujka Samo Zło oraz Człowieka Nowej Ery zatytułowany "Jeszcze raz"  to ich druga wspólna płyta (pierwsza "Te-Rap-Ja" wydana była przez Warner Music). Wydanie w Wielkie Joł było naturalną koleją rzeczy tym bardziej, że artyści zawsze byli kojarzeni z ekipą GibGibon, której nieformalnym liderem był Tede. Album spotkał się zarówno z entuzjazmem jak i ostrą krytyką. Specyficzny styl rymowania chłopaków stał się powodem wielu kontrowersji, a zaproszenie Moniki Brodki dodatkowo wzburzyło Hip-Hopowe środowisko.

"Dread za Dreadem" czyli pierwsza produkcja Wielkie Joł utrzymana w stylistyce jamajskiej to ostatnia pozycja wydana przez Wielkie Joł jako spółkę Tede i Ostasza. Album ten jest kompilacją produkcji stworzonych przez MMF - selektora z formacji Dreadsquad, który do udziału w nagraniach zaprosił zarówno znanych i lubianych nawijaczy, jak również zupełnie nowe twarze. Całość to energetyczna bomba idealnie pasująca prawie na każdą imprezę. Starannie przygotowane kompozycje i świetny dobór wokalistów zapewniły tej produkcji stosunkowo dobrą sprzedaż.

Na przestrzeni czterech lat działalności artystami promowanymi przez wytwórnię byli: Tede, Numer Raz, Sistars, DonGURALesko, Analogia, Dreadsquad, WSZ & CNE, Rufin MC, DJ Kostek, DJ Macu, Matheo oraz beatboxer TikTak. 

W ciągu działalności Wielkie Joł jako spółki cywilnej założonej przez Tede i Ostasza na rynku pojawiło się w sumie 9 płyt długogrających. Wytwórnia Wielkie Joł zrealizowała również wiele popularnych, wysoko budżetowych teledysków, między innymi: Pili Gin (Tede), Wielkie Joł (Tede), Zeszyt Rymów (Tede z Sistars), Synu (Sistars), Klaszcz (Tede), Jak żyć (Tede), Chwila (Numer Raz), Freedom (Sistars), Cisza (DonGURALesko) oraz Budzisz się rano Dreadsquad.

Pod koniec roku 2005 w wytwórni Wielkie Joł doszło do rozłamu na skutek którego marka Wielkie Joł została przy jej twórcy czyli Tede. Na skutek zmian formalnych Wielkie Joł w starej formie przestało działać, a nowa wytwórnia skupiona wokół Tede na nowo rozbudowała swój potencjał artystyczny. Nowe studio, utworzone na początku 2006 roku to w pełni profesjonalne miejsce nagrań, przygotowane zarówno do realizowania materiałów muzycznych artystów związanych z wytwórnia jak i komercyjnych zleceń.

W 2006 roku nakładem odrodzonej wytwórni Wielkie Joł ukazała się czwarta solowa płyta Tede zatytułowana "Esende Mylffon" będąca owocem współpracy żywej legendy Polskiego Hip-Hopu - Tede oraz Mateo - młodego producenta wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez wytwórnię Wielkie Joł przed wydaniem poprzedniego albumu Tede p.t. "Notes". Muzyka Mateo to kwintesencja Hip-Hopu w iście amerykańskim stylu. Wykształcenie muzyczne i zamiłowanie do czarnych brzmień zaowocowały niesamowitymi dźwiękami, które zdecydowanie wybijają się ponad przeciętną. Oprócz Tede na albumie "Esende Mylffon" wokalnie można usłyszeć kilku zaproszonych gości m.in. Wall-e z formacji K.A.S.T.A., Kiełbasę, Psycho Stacha oraz Mateo. Płyta Esende Mylffon została wydana również w wersji czystej. Ta specjalna, limitowana edycja zawierała utwory pozbawione wulgarnych treści.

Rok 2007 przyniósł ze sobą dalszy rozwój wytwórni oraz kolejną wydaną pozycję płytową. Pierwsza oficjalnie wydana płyta toruńskiej formacji Macca Squad to odważne uderzenie w Polską scenę Hip-Hopową. Mocne, bezkompromisowe teksty niezwykle trafnie opisujące otaczającą rzeczywistość to główna zaleta tego albumu. Oryginalny rap charakteryzujący Macca Squad to konkretna propozycja dla zarówno dla fanów ulicznego rapu, jak i bardziej klubowego brzmienia.

Drugą pozycją, która ukazała się pod szyldem wytwórni Wielkie Joł w 2007 roku był mixtape Abla i Dj Pete z formacji Smagalaz. Ta nietypowa produkcja to duża dawka wyśmienitego rapu i zabawnych pomysłów. Nakład Eintopf Mixtape był ściśle limitowany, a nośniki były do kupienia tylko przez internet.

W czerwcu 2008 nakładem wytwórni Wielkie Joł ukazała się piąta solowa płyta Tede zatytułowana Ścieżka Dźwiękowa. Płyta zupełnie inna niż wszystkie poprzednie, lecz jak zawsze szczera do bólu i kontrowersyjna.

Na "Ścieżce Dźwiękowej" pojawili się interesujący goście: John Connor z legendarnej, amerykańskiej formacji Dog Eat Dog oraz znaną polska wokalistka Natalia Kukulska. Przypomnijmy, że to nie pierwsze spotkanie muzyczne tych dwojga artystów. W 2003 roku Tede był gościem Natalii w utworze "Kamienie", który został zremiksowany w Wielkie Joł Studio. Utwór ten przeszedł do historii jako jedna z pierwszych w Polsce kolaboracji artysty Hip-Hopowego i gwiazdy rodzimej sceny pop.

Ponadto na "Ścieżce Dźwiękowej" pojawia się liczna reprezentacja artystów Wielkie Joł. Między innymi Abel, Zgrywus, Kiełbasa, Psycho Stach, CNE. Gościnnie występuje również wokalista Mr. Hide z formacji DeFrikz.

Płyta "Ścieżka Dźwiękowa" zosta
ła wydana w trzech wersjach: Pierwsza to klasyczne wydanie CD z nagraniem audio. Druga, ekskluzywna edycja "Ścieżki Dźwiękowej" to wydanie składające się z audio CD oraz DVD z filmem dokumentującym proces twórczy, jaki miał miejsce podczas nagrywania płyty w Wielkie Joł Studio. Trzecia wersja to wersja czysta albumu audio. Pozbawiona wulgaryzmów płyta pojawiła się na rynku w ściśle limitowanej ilości 1000 egzemplarzy.

Muzykę na "Ścieżce Dźwiękowej" skomponował WDK. Stworzone specjalnie na ten album i starannie wyselekcjonowane kompozycje tworzą nie tylko tło muzyczne dla rapu Tede. Stanowią dla niego uzupełnienie i równowagę wynosząc jego rap wysoko ponad poziom innych rodzimych raperów.

13 listopada 2008 roku nakładem Wielkie Joł ukazał się album toruńskiej formacji P.T.P. [Północny Toruń Projekt] zatytułowany "Ulice tego słuchają".

Grupę PTP
[Północny Toruń Projekt] stworzyły 4 składy nieistniejące już na toruńskiej podziemnej scenie: PLAGA, 71 SQUAD, LOKUM 3 i ENTE. Obecnie w skład ekipy Północny Toruń Projekt wchodzą ZAWIK, BROZI, ZELO oraz BUCZER.

Brzmienie formacji Północny Toruń Projekt to absolutna nowość na rodzimej scenie Hip-Hopowej. P.T.P to pionierzy polskiego crunku mocno inspirowanego przez brudne brzmienia amerykańskiego południa. Na płycie „Ulice tego słuchają” pojawia się grono ciekawych gości, między innymi Peja, Gural, Kaczor, Borixon, Kajman, Caddy Pack i Macca Squad.

W czerwcu 2009 roku Tede i Numer Raz postanowili reaktywować formację Warszafski Deszcz i na rynek trafił długo oczekiwany album zatytułowany "Powrócifszy".

Niesamowita muzyczna podróż w czasie. Na płycie rapują głównie
Tede Numer Raz, ale oprócz nich pojawiła się Metropolia, czyli Krit i Kiełbasa. Ci sami raperzy, którzy wystąpili na pierwszym krażku Warszafskiego Deszczu zatytułowanym "Nastukafszy..." wydanym w 1999 roku.

We wrześniu 2009 roku, po pięciu latach od wydania debiutanckiej płyty „Muzyka Bloki Skręty” i wyśmienitym przyjęciu płyty "Powrócifszy" reaktywowanej formacji Warszafski Deszcz, Numer Raz powrócił z solowym materiałem zatytułowanym „Ludzie Maszyny Słowa”. Album został dobrze przyjęty zarówno przez rezenzentów jak i słuchaczy.  Efektem starannej selekcji muzyki i długiej pracy w studio nagrań. Jak zapewniał  Numer Raz, to płyta dla wymagających i inteligentnych słuchaczy.

W 2009 roku nakładem Wielkie Joł pojawił się równiez kolejny album
Tede. Zatytułowany „Note2” dwupłytowy album utrzymany był w stylu dawnych produkcji Tede, lecz jednocześnie mocno innowacyjny. Cały album powstał w rekordowym jak na polską scenę Hip-Hopową tempie, bo niespełna w połtora miesiąca. Oprócz Tede, na płycie usłyszymy między innymi wokalistę Mroza znanego z przeboju„Miliony monet”, Pierwszą Damę Wielkie Joł Setkę, a także Mr. Hide znanego z utworu "Diler" na płycie Tede "Ścieżka Dźwiękowa" oraz Łysego Anioła i Sir Micha.

Ciąg dalszy nastąpi ...